Dieta sokowa – czyli jak schudnąć i oczyścić wątrobę jednocześnie?

Na pewno wiele razy zastanawialiście się czy na samych sokach da się wytrzymać. Ile trzeba ich wypić, żeby nie odczuwać głodu przez cały dzień i, wreszcie, jaki wpływ ma na nasz organizm. Stosując się do paru prostych zasad, nie tylko zgubicie kilka zbędnych kilogramów, ale również oczyścicie organizm, przyspieszycie pracę wątroby i zapewnicie sobie zwiększoną przyjemność z jedzenia nieprzetworzonych pokarmów.

Czym jest dieta sokowa?

Dieta sokowa stała się ostatnio bardzo popularna, nie tylko wśród celebrytów. Słyszy się o niej coraz częściej na spotkaniach towarzyskich, w gazetach daję się zauważyć tematyczne nagłówki, w telewizjach śniadaniowych polecana jest, jako najlepsze rozwiązanie na detoksykacje ciała. Jak wygląda dieta oparta wyłącznie na owocach i do tego wyciśniętych? Jej podstawa są świeże soki, najlepiej pite zaraz po zrobieniu, ale z powodzeniem można przygotować je rano na cały dzień. Zgodnie ze swoim zapotrzebowanie wyliczamy ile, mniej więcej, owoców i warzyw powinniśmy zamienić w płyny. Warto dodać, że większą częścią diety powinny być warzywa, im bardziej kolorowo, tym lepiej.

Jak zacząć detoks?

Typowa dieta sokowa trwa zazwyczaj 3 dni. Popularne są również tak zwane „weekendówki”, ponieważ łatwiej kontrolować, co jemy w czasie wolnym. Zanim zaczniemy wytwarzać soki, warto zrobić porządne zakupy. Warzyw i owoców powinniśmy zakupić tyle, żeby wystarczyło nam na 5 soków dziennie. Pora dnia ma znaczenie, bo soki śniadaniowe lepiej smakują zdominowane przez owoce, a te pod koniec dnia wzbogaćmy większą ilością warzyw – błonnik pomoże nam oczyścić układ pokarmowy przed snem.
Przygotowując się do diety sokowej ograniczamy spożycie tłuszczu, cukru i przetworzonej żywności, a dzień rozpocznijmy szklanką wody z cytryną.

Kilka zasad podczas diety

Już od pierwszego dnia detoksu powinniśmy przestrzegać pewnych reguł:

  • Zaraz po wstaniu z łóżka pijemy szklankę ciepłej wody z cytryną – pomoże nam rozkręcić metabolizm.
  • Soki planujemy tak, żeby koniecznie jeden został nam na kolację.
  • Do soku warto dodać łyżeczkę nierafinowanego oleju – zwiększy ilość wchłanianych witamin.
  • Soki lepiej wytwarzać w wyciskarce niż sokowirówce, ta druga niszczy dużo ważnych składników odżywczych i często ma problem z drobnymi owocami i bardzo twardymi warzywami.
  • Dozwolone jest picie wody, ziół i zielonej herbaty – czarna herbata i kawa odpadają!
  • Na czas detoksu nie planujemy ciężkich prac fizycznych! Ze względu na drastyczne zmniejszenie podawanych kalorii możemy czuć osłabienie.
  • Nie martwy się, że częściej odwiedzamy toaletę, przy dużej ilości płynów jest to naturalne. Oznacza to również, że detoksykacja przebiega właściwie.

Efekty diety sokowej

Najbardziej widocznym efektem jest utrata kilogramów, jednak nie zawsze jest widowiskowa – to nie jest jej główny cel. Z pewnością poczujemy się o wiele lżejsi, jelita będą pracować wydajniej, co przełoży się na lepsze trawienie i widocznie płaski brzuch. Poprawione wchłanianie dobroczynnych składników usprawni działanie układu nerwowego i da wrażenie oczyszczonego umysłu. Tak ogromnej dawki witamin nie uzupełnicie żadnym dostępnym na rynku suplementem.